Motorised Barrier

Height-adjustable glass railings are designed primarily for protection against winds. This system is perfect for cafes, restaurants as well as home terraces or balconies. The system can be installed under an open sky and is not afraid of rain or snow.

The vertically adjustable glass borders consist of two separate glasses inside an aluminum frame. The first is stationary glass, which provides security and rigidity to the system, and the second, movable glass, provides protection from winds and adds privacy. All railings are made according to the customer’s wishes and dimensions, ie you can choose:

Measurement, both width and height.
Design – framed, frameless or flower box solution.
Aluminum frame color.
Glass thickness and shades.
Fixing legs – for fixing concrete or wood.
Control panel – 5 or 16 channels.

Motoriseeritud klaaspiirde liikuvat klaasi liigutab kõrgkvaliteetne Somfy 220V elektrimootor, mis on energiatõhus ning omab 5 aastast tootjatehase poolset garantiid. Juhtimine käib puldist – valikus on 5 ja 16 kanalilised puldid saamaks reguleerida igat paneeli eraldi ülesse/alla või endale sobivale kõrgusele kui ka kõiki piirdeid korraga vaid ühe nupule vajutusega.

Välidisainis on valikus raamiga kui ka raamita lahendus ning mõlemale süsteemile on võimalik lisada ka hubasuse tekitamiseks lillekasti.